Kamatne stope na stambene kredite, koje građani već otplaćuju, kao i na one koje će tek zajmiti od banaka zaključno sa 31. decembrom 2025. godine, neće smeti da budu veće od pet odsto, predviđeno je Predlogom zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
Ovo se odnosi i na fiksne i na promenljive kamatne stope. Ograničenje kamatnih stopa odnosi se na stambene, keš i potrošačke kredite zajmove, dozvoljene minuse i kreditne kartice.
Kako za „Politiku” kažu iz Narodne banke Srbije, predlogom novog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga je određivanje maksimalne vrednosti kamatnih stopa utvrđeno uz uvažavanje trenutnih tržišnih uslova, jer bi ta maksimalna vrednost zavisila upravo od vrednosti referentnih kamatnih stopa NBS i drugih centralnih banaka, kao i prosečnih tržišnih kamatnih stopa. Ova ograničenja imaju za cilj, objašnjavaju, i da spreče nagli rast kamatnih stopa i zato su naročito usmerena prema promenljivim kamatnim stopama.
– Kada je reč o stambenim kreditima, predviđa se ograničenje kamatne stope od pet odsto koje će važiti za sve postojeće korisnike stambenih kredita sa promenljivom kamatnom stopom, ali će se odnositi i na novoodobrene kredite sa fiksnom i promenljivom stopom. Ograničenje će važiti do kraja 2025. godine, jer je ocenjeno da će do kraja te godine prosečna promenljiva kamatna stopa biti na nivou od oko pet procenata, zbog konstantnog pada stope euribor (trenutno tromesečni iznosi 2,9, a šestomesečni 2,7 odsto). Bez ovog ograničenja, a posle prestanka privremene mere kamatna stopa kod stambenih kredita sa promenljivom stopom iznosila je prosečno oko šest odsto. Maksimalne vrednosti kamatnih stopa kod stambenih kredita, za period od 1. januara 2026. godine do kraja 2027. godine određene su na osnovu ponderisane stope uvećane za jednu petinu, a nakon toga za jednu četvrtinu – objašnjavaju iz NBS.
Osim za stambene, predloženo je i uvođenje ograničenja kamatnih stopa i za druge vrste kredita fizičkim licima, sve u cilju da se, kako kažu, bez remećenja tržišne utakmice korisnicima ne naplaćuju previsoke kamatne stope na kreditne proizvode građanima.
– U slučaju gotovinskih kredita sa promenljivom kamatnom stopom predviđeno je da se kamatna stopa kod ovih ugovora ne može primeniti u vrednosti većoj od prosečne ponderisane kamatne stope za postojeće ugovore o kreditu uvećane za jednu četvrtinu te stope. Novoodobreni gotovinski krediti su ograničeni i preko efektivne kamatne stope (gotovinski krediti s fiksnom stopom su ograničeni isključivo preko efektivne stope), tako što je definisano da je maksimalna dozvoljena efektivna stopa jednaka zbiru zakonske zatezne kamate regulisane predlogom zakona uvećane za četiri procentna poena – ističu u NBS.– Na taj način se sprečava bilo kakvo prekomerno odstupanje kamatnih stopa u budućnosti i stvaraju povoljni uslovi za smanjenje stopa na našem tržištu – objašnjavaju iz centralne banke.
Izmene zakona bi, uz zadržavanje postojećih referentnih stopa, odmah dovele i do smanjenja kamatne stope na kreditne kartice za više od 4,5 odsto i kod dozvoljenog prekoračenja za više od 8,6 procenata. Ovo su trenutno najskuplji kreditni proizvodi čije je ograničenje u vezi sa visinom stope zakonske zatezne kamate, pri čemu je ograničena efektivna kamatna stopa. Novi propisi donose i olakšice korisnicima koji imaju probleme u otplati kredita, a pretpostavlja se da bi uz olakšice mogli da izmiruju svoje obaveze.
Uvode se u ovim slučajevima takozvane razumne mere ukoliko nastupe okolnosti koje korisnika dovode u teško imovinsko stanje, tj. u druge bitne okolnosti na koje korisnik ne može da utiče. Banka u tom slučaju primenjuje razumne mere kojima će korisniku olakšati otplatu dugovanog iznosa pre pokretanja izvršnog postupka, pri čemu će se posebno uzeti u obzir lične okolnosti korisnika.
Kao primer razumnih mera navedeni su produženje roka otplate, promena vrste ugovora, odloženo plaćanje kamate, smanjenje kamatne stope, zastoj u otplati, delimični oprost duga, konverzija valuta itd.
Kako rešiti problem u otplati
Predlog zakona predviđa još jednu mogućnost za korisnike stambenih kredita koji imaju probleme u otplati. Naime, ti korisnici pored toga što sami mogu da prodaju nekretninu i da iz prodajne cene vrate dug banci, a ostatak zadrže, sada mogu i da dug prema banci izmire prenosom prava svojine na hipotekovanoj nepokretnosti. Na taj način mogu da u zavisnosti od okolnosti u kojoj se nalaze (iznos duga koji su do tada platili, učešće u kupoprodajnoj ceni i sl.) odluče da prosto prenesu pravo svojine na nepokretnosti na banku i time zatvore svoj dug po osnovu ugovora o kreditu.
– Naglašavamo da je to samo mogućnost za korisnika, koju on može, ali ne mora da koristi – navode iz NBS.